Kable HDMI
Kable HDMI, podobnie jak cała technologia HDMI, została opracowana po to, aby w wygodny sposób przesyłać cyfrowy obraz HD oraz wielokanałowy cyfrowy dźwięk za pośrednictwem tylko jednego przewodu.
Od chwili wprowadzenia standardu HDMI, diametralnie wzrosły możliwości urządzeń rejestrujących, odtwarzających oraz wyświetlających treść HD. Z tego też powodu standard HDMI ulega ciągłym modyfikacjom. Od pierwszej wersji 1,0 doszliśmy już do obecnej wersji 1,4 a/b. W najnowszych wersjach kabla wzrosła maksymalna rozdzielczość przesyłanego obrazu, z 1920x1200 pikseli do 4096x2160. W wersji oznaczonej jako 1,3, można transmitować obraz o większej rozdzielczości koloru, co oznacza, że będzie on zgodny ze standardem x.v.Colour, zwanym również Deep Color. Dodatkowo, najnowsze kable HDMI mają dwukierunkowy przesył danych pomiędzy urządzeniami transmisji bezstratnej fonii, w pełni zgodnej z Dolby Digital True HD i DTS-HD Master Audio. najnowsza wersja 1.4 pozwala na przesył sygnału 3D, sygnałów w rozdzielczości 4K, posiada zwotny kanał audio i kanał ethernet.
Poszczególne przewody HDMI różnią się od siebie. Obecnie organizacja HDMI odchodzi od nazewnictwa w postaci 1.3, 1.3b, 1.4 itd. Dokonany został podział na dwa podstawowe typy – Standard HDMI i High Speed HDMI, które występują również w wersjach Ethernet (czyli spełniających normę 1.4). Model standardowy kabla HDMI będzie zgodny z sygnałami 720p i 1080i, zaś model High Speed z sygnałami 1080p oraz z obrazami o poszerzonej palecie kolorów. Kable HDMI różnią się także jakością wykonania oraz wyglądem przewodu i wtyków. Kupując HDMI do nowoczesnego i wysokiej jakości systemu audiowizualnego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego i jaki kabel potrzebujemy.
Wybierając kabel HDMI trzeba zwrócić uwagę także na jego długość. Krótkie kable 1-3 metry nie wymagają stosowania specjalnych przewodów, ale od 5 metrów w górę warto zwrocić uwagę na jakość kabla. Nie zaleca się używania przewodów HDMI dłuższych niż 15 metrów. Jeśli jednak potrzebujemy zastosowań HDMI na odległości 20 czy 30 metrów, to chcąc zachować dobrą jakość połączenia, warto użyć aktywne przewody lub osobny wzmacniacz, który wpina się pomiędzy dwa krótsze kable. Odległości do 50 metrów są do osiągnięcia przy zastosowaniu adapterów HDMI na przewód ethernet cat5e, jaki zwykle można spotkać w sieciach komputerowych. Maksymalnie można wysłać sygnał HDMI na odległość do 100 metrów, ale w tym przypadku należy zastosować konwertery HDMI na kabel koncentryczny lub światłowód.
Przy wyborze kabla HDMI istotna jest jakość wykonania przewodu, ponieważ może ona zaważyć na jakości odbioru obrazu i dźwięku. Niedbale wykonane połączenia mogą w konsekwencji spowodować z czasem przerwanie sygnału cyfrowego. Często pojawia się pytanie czy tanie kable HDMI zapewnią tą samą jakość, co droższe odpowiedniki. Co do meritum się zgadzamy - jakości obrazu na droższym kablu nie będzie. Problem jest z tym, że na tym tańszym obrazu w ogóle nie będzie, albo np. obraz bedzie miał wyciętą część linii lub inne artefakty wynikające z niewystarczającej jakości transmisji cyfrowej.
Zapraszamy do kontaktu i korzystania z doświadczenia, wsparcia i pomocy naszych handlowców.
- ★ Kable HDMI Key Digital – amerykańska marka w Polsce
- ★ Kable Key Digital w ofercie Wizualizer.pl
- Kable HDMI w naszej ofercie
- ★ Jak wyposażyć salę konferencyjną?
- ★ Winda do projektora - postaw na profesjonalne rozwiązanie
- ★ Cyfrowa Szkoła - doradzimy jaki sprzęt wybrać
- ★ Windy do projektorów AVERS– niezawodne w wysokich pomieszczeniach.