Tablica interaktywna - jak wybrać?
Tablice interaktywne to szybko zdobywające popularność pomoce naukowe przeznaczone do szkół, firm i centrum szkoleniowych. O zaletetach takich urządzeń można mówić wiele. Ich szybko rosnąca liczba to najlepszy dowód na to, że nie jest to tylko sprzęt dla wybrańców. Sporo osób nie uważa, że zakup takiej tablicy jest konieczny, argumentując to tym, że tradycyjna tablica sucho ścieralna wystarczająco dobrze spełnia swoje zadanie. Jednak prawda jest taka, że takie zdanie najczęściej wypowiadają osoby nie mające nigdy wcześniej okazji, aby z takimi urządzeniami spędzić trochę więcej czasu. Natomiast ci, którzy korzystają z nich dłużej zgodnie twierdzą, że między zwykłą tablicą, a ta interaktywną jest dosłownie przepaść.
1. Rozmiar i format
Podstawową różnicą, która różni tablice między sobą, to oczywiście ich rozmiar. Ma to oczywiście związek z ich przeznaczeniem. Jeśli ma być ona często przenoszona, czy to między salami na uczelni czy jako dodatek do szkoleń w terenie, wtedy siłą rzeczy musi być mała. Ważnym dodatkiem są wtedy odczepiane nogi, podest na kółkach czy pokrowiec transportowy. Jeśli natomiast tablica ma być przyczepiona na stałe, wtedy nie ma już przeciwwskazań, aby zaopatrzyć się w modele o szerokości nawet 2,5m. W kwestii formatu możemy wyróżnić dwa: 4:3 i 16:9 czyli dokładnie takie w jakich występują wszystkie dostępne projektory (bez których tablica interaktywna obejść się nie może). Dodatkowo format panoramiczny służy do tego, aby łatwiej było „dosięgnąć” do górnej krawędzi i dzięki temu obsłużyć cała powierzchnię tablicy.
2. Typ tablicy
Rozróżnić można trzy główne typy tablic: dotykowa, elektromagnetyczna i na fale podczerwone. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Zaletami tablic dotykowych i na podczerwień jest to, że do ich obsługi można używać samego palca. Precyzja i dokładność w obu przypadkach jest porównywalna i nie da się tutaj wskazać jednego zwycięzcy. Dodatkowo warto wspomnieć, że tablice podczerwone będą działać nawet w momencie mechanicznego uszkodzenia powierzchni - w przeciwieństwie do tablic dotykowych i elektromagnetycznych.
3. Powierzchnia tablicy
Tak jak poprzednio, tutaj też mamy 3 rodzaje: teflonową, ceramiczną i poliestrową. Ma to bezpośredni związek z trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku najbardziej podatna na różnego typu działania jest tablica dotykowa, która ze względu na swoją specyfikę nie może być pokryta żadną sztywną warstwą ochronną. Poza tym należy pamiętać o tym, że prócz trybu aktywnego, czyli z użyciem komputera i projektora, tablicę można używać również w trybie pasywnym i wtedy nie różni się od zwykłej sucho ścieralnej. Jest jeszcze trzeci tryb umożliwiający pisanie jak po tradycyjnej tablicy, ale wszystko co zostanie naniesione, zostanie potem skopiowane do komputera (np. żeby przesłać notatki mailem).
4. Sposób komunikacji
Wszystkie tablice łączy się z komputerem za pośrednictwem popularnego złącza USB. Za jego pośrednictwem przeprowadzana jest kalibracja, a potem wymiana danych. W niektórych przypadkach, do tablic można również zamówić moduł bezprzewodowy. Dzięki technologii Bluetooth mamy możliwość rozpocząć współpracę z tablicą np. z laptopa wyposażonego w tego typu moduł. Pozwala to na szybkie rozpoczęcie prezentacji praktycznie „z marszu’.
5. Oprogramowanie
Dołączony software to właśnie to, co w gruncie rzeczy decyduje o jakości tablicy interaktywnej. Można powiedzieć, że zakup tablicy to tak naprawdę zakup oprogramowania, a sama tablica to tylko dodatek do niego. W zależności od tego do czego będzie w głównej mierze wykorzystywana tablica (szkoły, uczelnie, firmy) powinien być determinowany nasz wybór. Przykładem może być spolszczenie całego systemu. O ile w firmach specjalistycznych bariera językowa nie będzie stanowić problemu o tyle w szkołach i na uczelniach taka wada może być już dyskwalifikująca. Może za to nadrabiać obecnością funkcji, które na próżno szukać w systemach konkurencji. Liczba zastosowań jest tak ogromna, że w praktyce ograniczeniem jest tylko kreatywność osoby prowadzącej szkolenia/zajęcia/prezentację. Dlatego najważniejsze jest, aby przed zakupem poprosić o prezentację systemu - nie jest to żaden problem, a taki pokaz na żwyo z pewnością przybliży możliwości systemu. Należy również zwrócić uwagę na to jak przebiega instalacja niezbędnych sterowników na komputerze. Jeśli do tablicy mają podłączać się różne laptopy warto zadbać, aby wszystkie niezbędne komponenty instalowały się w momencie uruchomienia tablicy (np. Polyvision).
Umożliwiamy prezentację wybranych tablic interaktywnych w naszym biurze handlowym w Warszawie (Warszawa Mokotów).
Materiał chroniony prawami autorskimi. Kopiowanie treści w celu publikowania stanowczo zabronione.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w doborze odpowiedniego urządzenia, prosimy o kontakt tel: 22 357 84 76 kom: 505 430 741 lub wizualizer@wizualizer.pl