
Projektory Multimedialne
Najpopularniejszymi urządzeniami służącymi jako sprzęt prezentacyjny są projektory multimedialne. Są to urządzenia optyczne służące do wyświetlania statycznego lub dynamicznego obrazu na ekranie projekcyjnym. Projektory multimedialne są nieodzownym narzędziem prezentacyjnym używanym podczas przedstawiania ofert, szkoleń, targów, seminariów, konferencji. Wykorzystywane są także do śledzenia procesów technologicznych pomiarów i odzwierciedlania obiektów, a także do rozrywki. Wykorzystywane są w barach, dyskotekach, kinach domowych w których używa się projektory HD i projektory Full HD.
Projektory multimedialne nazywane są także rzutnikami multimedialnymi oraz projektorami wideo. Są urządzeniami służącymi do wyświetlania obrazu na ekranie na podstawie otrzymywanego sygnału. Źródłem sygnału w ich przypadku mogą być komputery stacjonarne, laptopy, magnetowidy, kamery, odtwarzacze CD/DVD lub tunery satelitarne itp.
W ofercie naszej firmy znajdują się projektory multimedialne do zastosowań biznesowych i edukacyjnych takich firm jak Benq, Canon, Casio, Epson, Hitachi, Infocus, JVC, Mitsubishi, NEC, Optoma, Panasonic, Sharp, SONY oraz Vivitek.
Wybierając projektor multimedialny do biura, szkoły lub projektora do kina domowego trzeba zwrócić uwagę na 5 podstawowych parametrów. Są nimi technologia przetwarzania obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast i żywotność lampy. Pozostałymi parametrami pozwalającymi wybrać optymalne urządzenie to wielkość rzucanego obrazu, odległość projekcji, korekcja efektu trapezowego oraz poziom hałasu i waga.
Jakość obrazu z projektora może ustępować jakości temu z telewizora. Na rynku mamy obecnie popularne dwa rodzaje projektorów. Pierwszy z nich to projektory DLP – Digital Light Processing oraz projektory LCD. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj projektorów wykorzystuje bardzo jasne źródło światła.
Generowane jest ono przez lampy i są to żarówki wypełnione oparami metalu, halogenowe lub też lampy wykorzystujące obie te technologie. W projektorach multimedialnych stosuje się najczęściej lampy UHB – Ultra High Brightness oraz UHP – Ultra High Protection dające światło charakteryzujące się niemal białą barwą.
W technologii DLP zainstalowany jest procesor przetwarzający przesłany z komputera bądź odtwarzacza video obraz na sygnał cyfrowy. Sygnał ten steruje ruchem około 500 000 mikroluster, a każde z nich porusza się niezależnie od pozostałych, odbijających światło żarówki. Kolor uzyskiwany jest dzięki przepuszczeniu światła przez czerwono-zielono-niebieski filtr kołowy, lub też przez pryzmaty. Projektory Digital Light Processing produkowane są w wariantach jedno, dwu lub trzyprocesorowych. Od tego ile urządzenie posiada procesorów, jednemu pikselowi obrazu dedykowane są jedno, dwa lub trzy mikrolustra. Im większa ilość procesorów tym lepsze są właściwości obrazu.
Z kolei W technologii LCD projektory wyświetlają obraz w oparciu o matryce ciekłokrystaliczne, przez które przechodzi strumień światła z żarówki. Obecnie stosuje się wyłącznie matryce aktywne, przy czym może to być jedna matryca TFT bądź trzy matryce polisilikonowe. Różnicą między projektorami jedno- i trzy- matrycowymi jest mniejsza jasność i kontrast projektorów jednomatrycowych.